Jak to bude vypadat v praxi?
Představme si, že máme stavební firmu. Tato provádí stavební práce jak pro plátce DPH, tak i pro neplátce DPH.
Pokud budeme po 1.1.2012 fakturovat stavební práce neplátci DPH, tak vše poběží tak jako doposud, pouze musíme respektovat, že současná snížená sazba daně 10% bude od 1.1.2012 ve výši 14%. Vystavíme tedy fakturu, kde bude klasicky základ daně, uvedena sazba daně a vypočtena DPH.
Pokud ovšem budeme fakturovat stavební práce plátci DPH, je naší povinmostí použít režim přenesení daňové povinnosti. Fakturu vystavíme bez DPH – tedy uvedeme jen základ daně, sazbu DPH a na fakturu připíšeme větu:
Náš odběratel si k naší faktuře DPH sám vypočte, výpočet doplní do naší faktury a ve svém daňovém přiznání uplatní současně jak odvod za naši firmu, tak i odpočet za vlastní firmu. Toto také uvede v příslušných řádcích daňového přiznání.
Pokud naše stavební firma nakupuje stavební práce od subdodavatelů, kteří jsou plátci DPH, potom stejný režim bude fungovat i v této linii. Takže v mnoha případech budou stavební firmy, plátci DPH, na jedné straně vypořádávat DPH za své odběratele, na druhé straně budou vystavovat faktury bez DPH svým odběratelům.
Důležitá na celém systému je i skutečnost, že od našich odběratelů – plátců DPH – kterým budeme vystavovat faktury v souladu se zákonem o DPH, dostaneme zaplacenu částku taktéž bez DPH. Může to v prvotní fázi užívání tohoto přenesení daňové povinnosti znamenat pro některé subjekty dočasný nedostatek finančních prostředků.
A protože pojem stavební nebo montážní práce je pojem velmi rozsáhlý, uvádím zde odkaz na stránky Ministerstva financí, kde je přesně uvedeno, kterých prací se režim přenesení daňové povinnosti podle § 92e týká.
Změny v zákoníku práce
Ceník účetních služeb
- Ceny zpracování účetnictví a daňové evidence
- Ceny vyplňování přiznání a přehledů
- Ceník pro mzdy a personalistiku
- Ostatní daňové služby